22 způsobů, jak ušetřit peníze

27.09.2014 21:19

Proč lidé šetří peníze? Protože myslí na budoucnost. V dnešním světě půjček je jednoduché si něco koupit hned a platit za to až potom. Tady ale vznikají dodatečné náklady ve formě úroků. Lidé, kteří si uvědomují cenu peněz, šetří, aby měli na koupi domu, auta, šetří pro případ nouze a jednoduše pro to, aby měli dobrý život.

 

Zde je pár tipů, jak ušetřit peníze:

 

Hygiena a péče o tělo


1. Nesprchujte se déle než 3 minuty.

Pravděpodobně by to mělo výrazně snížit výdaje za energii. A když už jsme u toho, možná byste měli začít používat pouze studenou vodu, protože tak se úspory sčítají.2. Stříhejte si vlasy sami.

Salóny a holičství jsou drahé. Dokonce, i když obdržíte slevový kupón, nebo se rozhodne nechat se ostříhat od někoho na učňovském středisku, bude vás účes něco stát. Pokud si to uděláte sami, je to zdarma. Nicméně dokud v tom nezískáte zručnost, tedy pokud v tom získáte zručnost, zažijete pravděpodobně mnoho „bad hair“ dní kvůli trapnému nebo křivému střihu. Pokud se necítíte kvůli účesu dobře, může vás těšit vaše úspora… Pokud utratíte 500 Kč měsíčně za kadeřníka, za rok ušetříte až 6 000 Kč.


3. Nekupujte si nové oblečení. 

Kupujte oblečení pouze ze sekáče, Aukra a bleších trhů, ale to pouze tehdy, pokud vaše současné oblečení už není nositelné. Pokud máte možnost dostat se k odloženým kouskům, to je ještě lepší! Veškeré kupované položky by neměly přesáhnout čtvrtinu původní ceny.


4. Perte oblečení ve sprše.

Rozprostřete své oblečení na dno vany a šlapejte po něm, zatímco se sprchujete a oplachujete ze sebe mýdlo. Je to něco, jako ruční praní bez vynakládání dalších peněz za vodu, mýdlo, nebo elektřinu.


Bydlení


5. Přestěhujte se do malého bytu.

Představte si, že celá vaše rodina se vmáčkne do bytu o velikosti vašeho obývacího pokoje. Může to znít šíleně, ale malý prostor může být klíč k velkým úsporám. Mohou to být byty, nebo domky statické, nebo mobilní. Malé domky znamenají malý nájem, nižší výdaje za energie a možná zjistíte, že jste nuceni skončit s utrácením peněz za věci, které nepotřebujete.

6. Odpojte se a žijte, jako by byl rok 1949.

Milujeme naše elektronické hračky, ale jejich používání nás stojí hodně peněz. Odstřižení kabelovky se zdá být jako standardní úsporné opatření. Více extrémní se může zdát eliminovat internet a mobilní telefony vůbec. Pokud používáte internet v práci, mohli byste si kontrolovat e-maily tam, nebo jednou či dvakrát týdně v knihovně.

 

7. Vybavte si domácnost věcmi zdarma.
Naberte si v restauracích a fast foodech tolik balíčků s kečupem, solí, cukrem a jinými věcmi, kolik jen můžete. Vezměte si více ubrousků ke kávě v kavárně, posbírejte všechny volná pera nebo tužky v podnicích.

8. Barter.

Zkuste platit službami a věcmi, tak často, jak je to možné. Možná, že by váš instalatér uvítal hlídání jeho dětí za upevnění prasklého potrubí, nebo by ten člověk, prodávající použitou troubu měl zájem o vaše staré kolo. Plaťte jen, když je to nutné.

 

Potraviny a stolování


9. Přestaňte jíst maso.

Ačkoliv cena masa očištěná o inflaci je nyní nižší, než tomu bylo před třiceti lety, například hovězí maso je podstatná položka mnoha potravinových rozpočtů. Čím méně masa ve vašem jídelníčku bude, tím více ušetříte.

10. Pořiďte si jednu, nebo dvě slepice.

Jejich chov není příliš nákladný, a co vložíte do péče, se vám vrátí v podobě vajec, které můžete sníst, nebo prodat. Navíc budete mít užitečného domácího mazlíčka.

11. Využijte znovu kávovou sedlinu.

Měli byste být schopni uvařit další dvě nebo tři slabší konvice.

12. Přestaňte jíst v restauracích.

Úplně. Někteří vynalézaví spořivci mohou při zvláštních příležitostech i nadále jíst v restauracích, ale pouze v případě, že jsou vyzbrojeni slevovými kupóny. Také doporučujeme se zdaleka vyhýbat drahým občerstvením v kině nebo u benzinek.

13. Vytvořte si v restauraci vlastní limonádu.

Pokud už musíte jíst v restauraci, objednejte si sklenici čisté vody z kohoutku s plátky citronu. Vymačkejte citron do vody a za stálého míchání oslaďte cukrem. Normálně vás limonáda přijde na 35 Kč, tímto ušetříte skoro 1700 Kč ročně, pokud půjdete do restaurace jedenkrát týdně.

14. Najezte se předtím, než jdete na večeři.

Pokud vás rodina nebo přátelé pozvou na oslavu do restaurace, mohlo by je urazit, kdybyste nepřišli. Abyste zabránili velké útratě, měli byste se doma hodně najíst, takže později už nebudete mít chuť k jídlu a můžete i uplatnit předešlý bod.


15. Při nakupování ovoce a zeleniny odstraňte stonky, listy a kůru.

Tím že oloupete cokoliv, co je na produktu navíc, snížíte jeho váhu. To znamená, že nebudete platit za nic, co nebudete jíst. Pokud oloupete 5% hmotnosti, stáhnete 5% ceny!

 
Svátky a výročí


16. Přestaňte kupovat dárky.

Narozeninové a vánoční dárky tvoří velkou položku na vašem rozpočtu. Možná byste místo toho mohli věnovat laskavé slovo, nebo ručně vyrobená přáníčka.

17. Schovávejte balicí papír.

Pokud už musíte kupovat dárky, nebalte je příliš pevně. Ujistěte se, že jsou rozbalovány šetrně, a hned poté vyhlaďte jakékoliv ohyby na papíru a zarolujte ho pro příští použití.

18. Věnujte kupóny lásky.

Možná byste mohli dát někomu, koho máte rádi pár kupónů laskavostí namísto nedat jim vůbec nic. Například kupón na škrábání zad, umytí nádobí, nebo dlouhou společnou procházku může být dobrá možnost.

19. Vytvořte si vlastnoruční sváteční dekorace.

Kupované vánoční ozdoby vypadají krásně, ale dělají jen díru do vašeho rozpočtu. Vytvořte si vlastní z papíru.


Koníčky a zábava


20. Schovávejte srst zvířat.

Po vykartáčování vašeho psa nebo kočky, vám může instinkt radit vyhodit srst do koše, ale někteří zarputilí spořivci by vám řekli, abyste to nedělali! Existuje mnoho řemeslných projektů, které můžete vytvořit za pomocí zvířecí srsti. Kočičí srst se zdá být nejvíce populární, ale určitě i úplet ze psí srsti může být možnost.


21. Spěte na letišti.

Někteří lidé prosazují po příletu do destinace přenocování na letišti, protože je to zcela zdarma. Bez ohledu na to, jaké letiště to bude, vždy se budete muset vypořádat s mytím v letištních umyvadlech a pohledy cestujících, kteří se dívají, jak spíte.


22. Umyjte si auto na čerpací stanici.

Nemyslíme tím placenou službu auto-myčky. Můžete si umýt auto přímo u pumpy, kde je vždycky stěrka s vodou.

 

Pokud jste se dostali ve čtení až sem, určitě jste si uvědomili, že tyto extrémní případy spoření jsou myšleny spíše jako ironie, nebo vtip, chcte-li. Svých životních cílů můžete dosáhnout i jinými způsoby u nichž od sebe neodpudíte všechny vaše kamarády a rodinu a zachováte si solidní životní standard. Stačí si odkládat 5 procent svého platu a investovat majetkovou formou. Čím dříve začnete tím lépe a v budoucnu budete schopni plnit si své sny. Začněte třeba konzultací, kterou si můžete domluvit zde.

 

Zdroj: Daily deals blog

Ing. Lenka Jachanová

 

Sledujte nás na Facebooku.

 

Další články v rubrice.