5 chytrých otázek, které položit finančnímu poradci

16.06.2015 13:08

Jste ve fázi, kdy máte stálou práci a vyděláváte si na živobytí. Všechen mediální humbuk kolem spoření na důchod dostihl i vás a vy víte, že je třeba začít investovat, nebo už jste dokonce začali. Ale buďme k sobě upřímní. Málokdo do tohoto světa investování jasně vidí a vy nejste ten typ člověka, kterému by bylo jedno, kam jeho peníze jdou. Jste tedy připraveni využít služeb finančního poradce, ale ani toto rozhodnutí není mnohdy úplně jasné. Jak se rozhodnout, se kterým finančním poradce spolupracovat a jak poznáte, jestli je poradce skutečně dobrý?


Pokud chcete zvolit správnou možnost při hledání finančního poradce, měli byste mu položit několik otázek, než s ním navážete spolupráci.

1. Z čeho plynou provize vás a společnosti, kterou zastupujete? Poradce nebo společnost, kterou zastupuje, mohou být placeni různými způsoby a původ provizí je klíčem k pochopení, jestli dostanete to, za co skutečně platíte.

Obeznamte se s typy provizí finančních poradců a zprostředkovatelů, poplatky, procenty poplatků za správu, zprostředkování, vedení a četnosti těchto poplatků. Někteří poradci mlží a snaží se, aby struktura poplatků byla v konečné fázi investice nejasná a bylo ji těžké odhalit. V takové situaci odejděte a najděte si poradce, který vám předloží transparentní strukturu poplatků.

2. Jaké jsou výnosy investic v porovnání s jejich benchmarkem? Benchmark je obecně definován jako „standard výnosu, růstu, úspěchu apod., s nímž jsou podobné věci srovnávány a měřeny.“

Co se týče akcií, pravděpodobně jste slyšeli o SP 500 Indexu, nebo Dow Jones Indexu atd. SP 500 se často používá jako měřítko pro akciový trh jako celek, protože zahrnuje zastoupení 500 nejvýznamnějších amerických společností. Dow Jones Index je starší, byl založen editory The Wall Street Journal v roce 1896 a reprezentuje 30 hlavních amerických průmyslových společností.

Obecně platí, že pokud investiční portfolia, která vám poradce nabízí, neodpovídají referenční úrovni, nebo jsou nižší, než je vývoj benchmarku, je dobré, zeptat se proč. Dobrý investiční poradce by vám měl být schopný takovýto vývoj každého fondu a benchmarku ukázat.


3. Jak jste vyškolen a jak se přesně nazývá vaše profesní zařazení? Věděli jste, že neexistuje žádný univerzální standard pro finanční poradce? Ve skutečnosti existuje více než 100 označení pro finanční poradce.  Musíte si být jisti, že jednáte s kvalifikovaným finančním poradcem, kterému svěříte svoje finanční prostředky.

 

Některé certifikáty nestojí za víc, než je papír, na kterém jsou vytištěny, zatímco některé vyžadují rozsáhlé školení, roky zkušeností a komplexní udělení licence. Obecně platí, že bez ohledu na označení finančního poradce, se zeptejte na jeho vzdělání, odbornou přípravu a zkušenosti.


4. Máte pověření České národní banky? Jednoduše řečeno, pokud je člověk pověřen ČNB, znamená to, že aktiva budou řízena pro váš prospěch, nikoliv na úkor obohacování finančního poradce. I když by se dalo předpokládat, že všichni finanční poradci mají pověření, není tomu tak. Ve skutečnosti akcioví nebo investiční brokeři u různých společností placeni provizemi toto pověření nemají.


Chcete-li poradce, který staví vaše potřeby nad jeho nebo jejími vlastními (např. nenabídne vám nevhodný produkt, jen proto, že za něj má od své společnosti větší provize), ujistěte se, že váš budoucí investiční poradce je pod kontrolou České národní banky.


5. Jaké jsou vaše služby a investiční strategie? Před zahájením spolupráce s finančním poradcem si ujasněte, co přesně hledáte. Pak společně zjistěte, zda služby poradce se shodují s vašimi požadavky.  

Hledáte celý balík služeb včetně investování, daní, pojištění, práce s majetkem a dalších neustálých poradenských služeb, nebo potřebujete někoho, kdo vám dobře nastaví investici na trať a budete ji sledovat jednou za čas? Možná chcete jen jednorázová poradenství a ohledně kontroly vaší investice.


Pokud poradce nabízí komplexní strategii nebo investiční přístup, požádejte o empirické podklady a dokumentaci, která ukazuje, že tento přístup má své opodstatnění. Existuje celá řada výzkumů podporujících úspěch jednoduchých tržně orientovaných pasivních strategií, založených na benchmarku a indexů fondů v průběhu času. Ujistěte se, že všechny nabízené složité přístupy pro váš majetek jsou nezbytné.

 

Na závěr jedna cenná rada, díky které si můžete ověřit, že dojem, který jste ze svého potenciálního poradce nabyli je správný a že vše, co vám řekl, nebyly jen prázdná slova. Jestliže si opravdu chcete být jisti důvěryhodností a profesionalitou vašeho budoucího finančního poradce, zeptejte se ho, kam si on osobně vkládá své peníze a kam investuje. Mohlo by se zdát, že každý takovýto poradce jistě využívá produktů, které sám nabízí a vychvaluje, často to však není pravdou a tento člověk bude minimálně mlžit, nebo vám odmítne odpovědět. Pokud je to profesionál, který bude stavět váš profit nad svůj vlastní, otevřeně vám řekne, které produkty sám využívá. Pokud sám věří, že je něco nejlepší pro něj, proč by to nemohlo být to nejlepší pro vás?

A konečně, stejně jako pro výběr jakéhokoliv profesionála různych oborů platí, že nesmíte podcenit přípravu. Vyberte si poradce, který je sdílný a dohledatelný. Ujistěte se, že jeho nebo její přístup odpovídá vašim potřebám.

 

Pokud se chcete dozvětět více o vašich možnostech investování a chcete-li se poradit, jaká možnost by byla pro vás vhodná, neváhejte se na nás obrátit. Konzultaci si můžete zprostředkovat zde.

 

Přidejte se na náš Facebook

 

Mohlo by Vás také zajímat:

 

Jak si vybrat vhodný podílový fond


 

Ing. Lenka Jachanová

Zdroj: https://money.usnews.com/money