Investice do Afriky: Mylné představy a realita

10.03.2013 15:21

 

Dr. Mark Mobius: Je snadné propadnout mýtům a pověrám o místech, která jsme nikdy nenavštívili. Například, že každý ve Spojených státech řídí velké vozy, všichni Francouzi milují croissanty a všichni Kanaďané hokej. Existuje mnoho mylných představ o investování na rozvíjejících se trzích a Afrika na tom má svůj velký podíl, avšak takovéto zobecňování je velmi riskantní. Je nemožné vědět vše o tomto obrovském a rozmanitém kontinentu (podle rozlohy a obyvatel je druhým největším na světě), proto se já i můj tým snažíme zaměřit naše smysly na možnosti růstu a zároveň nechat oči otevřené vůči možným rizikům.

 

 Dr. Mark Mobius v Libyi

 

Afrika není vždy Afrika


Může se zdát, že Afrika, tak jak ji známe z cestopisných dokumentů, je prostě právě taková, ale většina lidí si neuvědomuje, jak rozmanitá krajina to je a jaká je její ekonomika a jací tam ve skutečnosti žijí lidé. Existuje více než 1000 jazyků používaných v rámci kontinentu s podnebím od horké pouště, přes tropické deštné pralesy, až po ledovcová pásma.

 

Obecně je znám mýtus, že Afrika je sužována společenskými neduhy. Nechceme popírat násilí, politické nepokoje a chudobu vyskytující se v některých oblastech v Africe a musíme si být vědomi těchto závažných problémů, ale to není celý příběh Afriky. Jsou zde také přírodní krásy, kulturní rozmanitost a obchodní pokrok, ke kterému tu denně dochází. Často jsem byl tázán, zda jsem se cítil bezpečně při cestování v zaostalých zemích. Naštěstí mohu říci, že můj nejděsivější zážitek v Africe byl uvíznutí ve výtahu!

 

Uvěřím, až to uvidím

Důležitou součástí našeho procesu pro výběr investice je hloubkový výzkum každé společnosti, kterou zvažujeme přibrat do portfolia a zpracováváme pak dlouhodobé prognózy založené na firemních charakteristikách a prostředí, ve kterém se společnost pohybuje. Dlouhodobé prognózy ale mohou mít velmi krátkou životnost v prostředí nerozvinutých trhů, a to z důvodu obecně rychlejšího růstu a dramatických změn, které probíhají v důsledku rychlejší komunikace a přívalu velkého množství zahraničních investic. Nicméně ve většině případů musíme být trpěliví a dát průchod dlouhodobému rozvoji.

 

Jsem přesvědčeným příznivcem využívání zkušeností z první ruky, což je důvod, proč můj tým a já navštěvujeme co největší množství zemí a společností, kolik jen můžeme. Mluvit s lidmi tváří v tvář poskytuje cenný pohled do problémů reálného života, které musí společnosti zvládat. Důvodem, proč některé africké společnosti konfrontujeme, je zjistit, jak úspěšně fungují v prostředí, kde existují vládní omezení a bohužel také korupce. Jsme si vědomi toho, že korupce bují všude po celém světě, ale pro Afriku je určitě charakteristická. Když navštěvujeme tamní společnosti, nemůžeme automaticky předpokládat, že daňová položka, kterou vidíme na papíře, je skutečná daň, kterou firma musí platit. Dobrou zprávou ale je, že mnoho vládních představitelů je stále ochotnějších mluvit o problému otevřeně a zdá se, že pracují na způsobech, jak takové chování vymýtit.

 

Dalším problémem v některých afrických zemích je infrastruktura, nebo spíše její nedostatek. Dozvěděli jsme se, že pokud například společnost vlastní továrnu, nemá přístup k veřejným energiím, ale musí vytvářet svou vlastní energii. Nahlédli jsme na specifické překážky, jako je tato, které by mohly mít dopad na činnost společnosti a jaké jí z toho plynou náklady. Toto jsou faktory, které by bylo obtížné vysledovat jen při pohledu na rozvahu nebo výkaz zisků a ztrát.

 

Není všechno zlato, co se třpytí

Na první pohled by se mohlo zdát, že na mnoha místech nedostatečně rozvinutá infrastruktura by mohla představovat zajímavou investiční příležitost. Avšak takové příležitosti mohou být omezovány africkou právní legislativou a důsledkem státních monopolů nebo subvencí. Například elektřina v Nigérii je dotovaná a podléhá omezením, což činí podnikání v oblasti energetiky značně nerentabilní. Stejně tak, když vláda dotuje ceny benzínu, je obtížné provozovat výnosnou rafinérii. Toto jsou příklady detailů, které musíme prověřit u každé země, kterou navštívíme.

 

Takto potenciálně problematická nařízení se pomalu ale jistě začínají v mnoha místech po celé Africe měnit, což je dobře. S podporou Světové banky, Mezinárodního měnového fondu (MMF) a jiných mezinárodních organizací se v mnoha afrických zemích postupně objevuje více podnikatelsky příznivé klima.

 

Dalším lákadlem je, že budoucnost Afriky je závislá výhradně na surových komoditách, jako je ropa, kakao, a nerostné suroviny. Přírodní zdroje a těžba jsou velmi důležité i pro nás, investory, ale hnací motory ekonomického růstu v Africe jsou mnohem různorodější. Jsou to například informační technologie, solární elektřina, pivo, nebo řezané květiny. Mnozí Evropané si ani neuvědomují, že je více než pravděpodobné, že růže zdobící jejich stoly byly vypěstovány v Africe, přepraveny vysokorychlostními tryskáči, a že byly součástí komplexní a efektivní distribuční soustavy.

 

Zajímáme se také o odvětví a ekonomické sektory vázané na rostoucí sílu spotřebitelů. V těchto oblastech je zapotřebí bankovních služeb (zejména mobilního bankovnictví), ale pokrytí telekomunikací je v mnoha afrických zemích velmi nízké, takže se naskýtá dobrá příležitost pro růst. Velký zájem u nás vzbuzují i potravinářské společnosti a rostoucí střední třída s měnícím se vkusem. Například Nigerijci mají žízeň po jednom z kultovních domácích piv, přičemž je zde jeho spotřeba větší než v Irsku!

 

Afrika má velký udržitelný potenciál pro růst a věříme, že mnoho tamních zemí se může stát globálním růstový vůdcem pro nadcházející léta. MMF předpokládá, že v průběhu příštích pěti let bude deset z dvaceti nejrychleji rostoucích ekonomik situováno v subsaharské Africe a dvě budou v Africe severní. Růst je samozřejmě důležitý faktor, ale není to jen tempo růstu, ale také kvalita, která je důležitá pro dlouhodobý potenciál Afriky. Rostoucí střední třídu je třeba rozvíjet a podporovat, s malou pomocí obezřetné politické scény a konstruktivním globálním ekonomickým pozadím. Pro trpělivého investora se Afrika zdá být oblastí, kvůli které stojí za to přijít a chvíli v ní zůstat.

 

Templeton Africa Fund 

 

O možnostech investování do afrického kontinentu, nebo jiných nerozvinutých nebo rozvíjejících se ekonomik i v menších částkách nás neváhejte kontaktovat zde.

 

Ing. Lenka Jachanová

Zdroj: mobius.blog.franklintempleton.com

 

Napiště příspěvek do diskuze pod článkem...

 

 

Diskusní téma: Investice do Afriky: Mylné představy a realita

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek