Jak vydělat na krizi

25.08.2015 18:00

Zatímco ekonomové by se mohli dohadovat o přesné definici medvědího trhu, většina finančních odborníků považuje dvacetiprocentní pokles trhu od svého předchozího maxima za docela dobrý indikátor toho, že je trh dole. Pokud se vám podaří vychytat dno trhu, můžete vydělat hodně peněz obchodováním s akciemi. Problém ale je, že jen málo investorů vychytá pravé dno a ti mají spíše více štěstí, než že by to dokázali odhadnout.


Potenciál poklesu trhu

 

Je možné vydělat hodně peněz během poklesu trhu, spíše než při prosperujícím trhu z toho prostého důvodu, že akcie mají potenciál posunout se výš z nižšího výchozího bodu. Například tisícidolarová investice na vrcholu akciového trhu v roce 1929, těsně před začátkem Velké hospodářské krize vydělala pouze 170 dolarů, než trh poklesl v roce 1932. Ale pokud jste drželi své akcie až do roku 1959, okolo 30 let, vaše původní investice by vydělala více než 9500 dolarů s celkovým ročním výnosem kolem 7,8 procenta. Pokud jste ale čekali a investovali 1000 dolarů při poklesu trhu v roce 1932, váš celkový roční výnos do roku 1959 byl 16 procent, jak uvádí CNN Money website.

 

Nabídka a poptávka jsou primárními faktory, které ženou tržní ceny nahoru nebo dolů a akciový trh není výjimkou.  Velkou roli hrají i emoce. Pokud existuje více akcionářů, kteří propadnou panice, tak hodnota akcií bude klesat přebytkem nabídky akcií, kterých se v obavách hromadně zbavili. Tím trh dále klesá a cena akcií taktéž. V tom vidí příležitost zkušenější investoři, kteří této příležitosti využijí. Nákupem levných akcií může začít trh opětovně růst, a důvěra v ekonomiku se navrátí i v případě oněch „opatrných“ investorů. Existuje ale spousta faktorů, které mohou ovlivnit nabídku a poptávku, včetně výkonnosti společností, pozitivních nebo negativních zpráv o konkrétních společnostech nebo odvětvích, světové dění, nebo politické změny.

 

Koupit a držet

 

Ať už nakoupíte akcie při růstu nebo poklesu trhu, je pravděpodobné, že zde získáte silné výnosy, pokud vidíte svoji investici v dlouhodobém horizontu. Podle webu Komise pro cenné papíry Investor.gov, investoři jistěji dosáhnou vysokých výnosů držením akcií po delší dobu, což je více než 15 let.


Úvaha na závěr

Trh v poklesu může představovat příležitost pro nákup dobrých akcií lacině, ale samozřejmě i toto může mít svá úskalí. Pokud nevíte, jak si vyložit finanční novinky a zprávy z trhu, budete potřebovat pomoc odborníka. Můžete získat i profesionální řízení svých investovaných peněz a diverzifikovat portfolio akcií investicemi do kvalitního podílového fondu, spíše než sázet na jednotlivé akcie.

 

Nyní je nejvhodnější období k nákupu akcií. Krize a propady způsobují, že nakupujete akcie levně, tedy s jakousi slevou. Investujte však pouze do kvalitních společností. Zvažte pozorně svou investici a neváhejte využít rad profesionálů a vyvarovat se chybám, které investoři opakovaně dělají.

Pokud se chcete dozvětět více o vašich možnostech investování a chcete-li se poradit, jaká možnost by byla pro vás vhodná, neváhejte se na nás obrátit. Konzultaci si můžete zprostředkovat zde.

 

Přidejte se na náš Facebook

 

Ing. Lenka Jachanová

 

Mohlo by Vás také zajímat: