Proč investovat do fondů? Rizika a výhody

10.06.2013 21:10

Chcete-li využít profesionálního vedení fondů a snadného investování, investujte do profesionálně řízených fondů a můžete tak využívat výhod oproti samostatnému investování.Ušetřete čas a peníze

Jakékoliv samostatné investování vyžaduje mnoho času a je zapotřebí rozsáhlého výzkumu. Mnoho lidí však neoplývá potřebnými zkušenostmi a znalostmi, nebo prostě jen nemají čas sedět celé dny nad grafy vývojů komodit a cizích měn.  Pokud však investujete do fondu, můžete tyto povinnosti přenechat profesionálním manažerům fondu. Zjistěte, jak jsou vaše peníze řízeny.

Dalším argumentem jsou poplatky za obchodování na trhu, které způsobí, že samostatná investice může být ve finále příliš drahá. Kolektivní povaha finančních prostředků znamená, že můžete těžit z úspor z rozsahu, kde poplatky mají menší dopad na vaše investice.

Využijte záruk

Fondy v portfoliu se řídí speciálními směrnicemi, jejichž cílem je maximální ochrana investice. Fondy i jejich správci podléhají přísným regulím.

Když investujete do fondu, vaše peníze jsou chráněny a jsou zcela odděleny od fondového managementu.  Co se stane v případě, že společnost spravující fond zkrachuje? Toto je otázka mnoha investorů s negativní zkušeností z minulosti. Ani v dnešní době by se tyto dotazy neměly odbývat.

Vaše investice do fondů právně patří Vám a nikoliv správcovské společnosti. Takže, pokud společnost zkrachuje, zůstává vaše investice pod ochranou. I nadále jste vlastníkem svého vloženého majetku a aktiv fondu a můžete pokračovat v investování. Zákon o investičních společnostech a investičních fondech byl 15. 5. 2013 schválen poslaneckou sněmovnou. Můžete si jej přečíst zde.

Užijte si snadný přístup k penězům

V závislosti na fondu, který si vyberete, můžete dát kdykoliv příkaz k prodeji svých aktiv. Většina fondů vám umožňuje převod prostředků v řádu několika dní.

Rozložte riziko

Když investujete do fondu, celkový objem investice fondu sdílíte s ostatními investory. Takže, i když máte jen málo prostředků, které jste schopni investovat, budou vaše peníze umístěny v řadě různých investičních možností. Tato diverzifikace pomáhá při rozložení rizika.
Možná se vám nelíbí představa přijetí rizika, ale můžete litovat, že jste nepodstoupili vůbec žádné, ve chvíli, kdy při odchodu do důchodu nemáte našetřen dostatek peněz.

Obecně řečeno, čím vyšší návratnost investice, tím je větší riziko, které potřebujete přijmout. Pokud chcete, aby se vaše peněžní hodnota znásobila, budete muset přemýšlet o tom, zda jste schopni tolerovat ztráty, a pokud ano, v jaké výši a na jak dlouho.

Existují různé způsoby, jak eliminovat investiční riziko, přičemž dva nejzákladnější jsou:

- investovat na tak dlouhý časový horizont, jak je to jen možné a

- diverzifikace vložených prostředků.

Peněžní hodnota investovaná do akcií, dluhopisů a majetku bude v čase růst, ale také ztrácet na hodnotě, avšak hodnota vaší investice nanejvýš pravděpodobně vzroste v průběhu času, pokud budete investovat  na dobu alespoň několika let. Dlouhodobý investory s pevnými nervy může být schopen přečkat jakýkoliv pád trhu, aniž by hodnota jeho konečné investice byla ovlivněna. Naopak využíváte Cost-average efekt a z poklesu těžíte.

Diverzifikace je však klíčem k úspěšnému v investování. Rozkládejte podstupované riziko, jednoduše „nedávejte všechny vejce do jednoho košíku“.

Můžete diverzifikovat své investice několika způsoby:

    - Investice v řádu různých tříd aktiv
    - Investice do různých geografických oblastí a odvětví


Pokud máte jen malé množství finančních prostředků k investování, mohou být fondy dobrou cestou, jak diverzifikovat s minimálními náklady. Správce fondu nese veškerou zodpovědnost, aby zajistil, že investice jsou v souladu s politikou fondů.  Fondy i manažeři fondů podléhají přísným regulím na ochranu zájmů investora. Každý fond má i hodnocení rizik, které najdete v klíčovém  dokumentu fondu – dokumentu zvaném Informace pro investory (KIID), který má každý investiční zprostředkovatel povinnost svému klientovi poskytnout.

Ceny podílů fondů jsou zveřejňovány každý den on-line a v novinách, takže je snadné sledovat výkonnost svého fondu a s jakýmkoliv dotazem je možno se obrátit na svého investičního konzultanta.

 

Pokud člověk myslí na budoucnost, překračující dobu jeho odchodu do důchodu, vyvstávají další klady investice:

- investování do fondů nepodléhá dani z výnosů při délce investování nad 6 měsíců

- nepodléhá dědické dani v případě převodu na jiného rodinného příslušníka/y

- rodinní příslušníci investují bez vstupního poplatku

- doživotní servis přecházející na potomky

Existuje velké množství investiční fondů s širokou škálou investičních cílů zastřešujících různé potřeby a cíle investora. Chcete-li se dozvědět více, kontaktujte nás zde, pro více informací o vašich možnostech investování.

 

Ing. Lenka Jachanová

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Jak spravovat osobní finance

Význam aktivní správy porfolia našich klientů

Franklin Templeton byl zvolen již potřetí v řadě fondovou společností roku

Výkonnost fondů

 

Přidejte se na náš Facebook