Proč nikdy nepodpoříme druhý pilíř důchodové reformy

14.11.2012 13:37

 

Česká důchodová reforma je zásadní změnou důchodového systému v České republice. Byla představena ekonomickými ministry vlády ČR v únoru 2011. Nejdůležitější změnou, kterou reforma přináší, je zavedení tzv. dvoupilířového systému. V tomto systému si budou moci lidé sami vybrat, zda budou spořit část svých peněz na důchod v soukromých penzijních fondech.

 

Jak už již bylo napsáno a řečno mnohokrát, tento systém je nepropracovaný a pro občany neefektivní. Dokonce i společnosti nabízející penzijní fondy dávají ruce pryč, a to je co říci. Viz nedávné odstoupení předsedy představenstva ING Penzijního fondu Jiřího Rusnoka z funkce prezidenta Asociace penzijních fondů ČR. Lidé jsou důchodovou reformou znepokojeni a stále více se bouří, proto si vedení společností zabývajících se penzijními fondy nemůže dovolit všeobecnou nedůvěru svých klientů i přes vidinu tučných zisků plynoucích z hromadného investování.

 

Co nás na důchodové reformě mimo jiné znepokojuje nejvíce?

1. Nemožnost opustit systém. Myslím, že nemá cenu dále rozvádět.

2. Po dosažení důchodového věku neexistuje možnost výběru naspořených prostředků najednou, nebo alespoň jejich části. Nikdo netvrdí, že by bylo vybrání celé sumy efektivní, ale jen ta skutečnost, že zde není svobodná volba je iritující. Stát z nás dělá malé děti, které nejsou schopné ekonomicky uvažovat a rozložit si a promyslet své finanční možnosti a protřeby.

 

Proč by se jakékoliv spoření, ať už na důchod, stavbu, nebo na cokoliv jiného mělo jmenovat podle účelu, na který peníze nejspíše použijeme? V konečném důsledku se naše peníze ocitnou v investičních fondech a to navíc zprostředkovaně, což nás připraví o výnos, kterého dosáhneme, když si peníze spoříme do otevřených podílových fondů přímo, navíc se nikomu nemusíme zpovídat z účelu, pro který si je ukládáme a hlavně si je můžeme vybrat kdykoliv a jakoukoliv jejich část a z jakéhokoliv důvodu (zdravotní problémy, rodina, cestování...). Ten samý problém spatřujeme i v případě třetího pilíře důchodové reformy, který již sice běží, ale bude se měnit výše státního příspěvku, která bude záviset na výši měsíční úložky.

 

Opravdu to jde udělat i jinak. O možnostech přímého investování do otevřených podílových fondů se s námi můžete poradit zde.

Přečtete si i další naše články.

Ing. Lenka Jachanová

 

Napiště příspěvek do diskuze pod článkem...

 

Diskusní téma: Proč nikdy nepodpoříme druhý pilíř důchodové reformy

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek