Dr. Mark Mobius: Hraniční trhy zdánlivě zapovězené

28.04.2015 17:37

Investice do hraničních trhů může přinést vyšší stupeň volatility, než jak tomu je ve více zavedených trzích, ale pro mne a můj tým to je příležitost, která nabízí zajímavý potenciál. Některé dřívější malé zemědělské ekonomiky se postupem času transformovaly do světových mocností a Čína je nejpůsobivějším příkladem. Čína dnes představuje druhou největší ekonomiku na světě a bylo neuvěřitelné sledovat změny, kterými si prošla jen v průběhu mého života. To mě přivedlo k myšlence na ekonomiky, které byly ještě před pár lety považovány z velké části za neprobádané, nebo příliš riskantní pro investory i turisty, ale dnes jsou diskutovány jako zajímavá místa v obou směrech.Zde jsou některé příklady z nedávné historie zemí, které byly uvrhnuty v nemilost v rámci mezinárodního společenství, ale prošly velkými změnami. Patří sem i některé rozvíjející se a hraniční trhy, které jsou v současné době našim velkým zájmem a země, do kterých ještě neinvestujeme, ale už se začínají investorům otevírat.

Čína

V roce 1950 tvořil obchod mezi Spojenými státy a Čínou zhruba 200 milionů amerických dolarů ročně, kdy se Čína stala předmětem embarga, které trvalo 21 let a skončilo v roce 1971. Dnes obchod mezi Čínou a Spojenými státy představuje více než 500 miliard amerických dolarů, což z ní dělá druhého největšího obchodního partnera. Čína prošla prudkým ekonomickým růstem během posledních tří desetiletí a změnilo se tak její hospodářství. Pro investory do rozvíjejících se trhů je Čína cílem, který rozhodně nelze ignorovat a zůstává motorem růstu pro celý svět. I když tržní analytikové vypozorovali „nový standard“ mírně pomalejšího růstu hrubého domácího produktu (HDP), než v minulých letech, domníváme se, že tempo růstu 7,4%, kterého Čína dosáhla v roce 2014 a cíl zhruba 7% v roce 2015, který uvedl čínský premiér Li Keqiang na Národním lidovém kongresu na začátku března, je stále působivý s ohledem na velikost čínské ekonomiky, a není to nic, čím bychom se znepokojovali.

Japonsko

Protivník západu ve druhé světové válce, Japonsko, je příkladem trhu, který se rychle přesunul od hraničního, přes rozvíjející se, až k rozvinutému postavení na trhu, a nyní je považován za jeden z nejsilnějších spojenců, jak Spojených států, tak Evropy. Japonský přesun k ekonomické síle byl dobře zdokumentován jako jeden z největších úspěchů po druhé světové válce a jeho vysoce kvalitní high-tech zboží prostupuje téměř do všech koutů světa. S ohledem na boom, ke kterému došlo v roce 1980, by se mohlo zdát, že japonská ekonomika stagnuje, ale stále si drží pevné místo ve světové ekonomice. Jeho vláda pracuje na zvýšení spotřeby a růstu a rychlého nastartování ekonomiky, přes ambiciózní tří-pilířový fiskální a monetární přístup. Podle našeho názoru, uvolňování nových peněz do oběhu centrální Bank of Japan, který začal v roce 2013 a pokračuje i dnes, by měl podpořit globální likviditu a dostat se až k rozvíjejícím se trhům v regionu.

Jižní Afrika

Apartheid, což je systém legální diskriminace sahající až do roku 1950, vrhá stín na Jižní Afriku v očích mezinárodního společenství již mnoho let. Kromě sankcí OSN, americký Kongres schválil zákon Anti-Apartheid v roce 1986, což má za následek zrušení mnoha velkých nadnárodních společností z Jižní Afriky. Konec Apartheidu v Jižní Africe v roce 1994 znovu otevřel dveře větším investicím v zemi a od té doby se ekonomika  snaží dosáhnout svého plného potenciálu.

Jihoafrické akcie začaly v roce 2015 na pevném základu, za podpory nedávného poklesu cen ropy. Zejména maloobchodní podniky (hlavně oděvy a potraviny) těžily ze zvýšení domácí spotřeby díky nižším cenám pohonných hmot. Zatímco Jižní Afrika se potýká s energetickou krizí, která by mohla zarazit horentní růst HDP v letošním roce, my budeme i nadále věřit, že atraktivní dlouhodobé investiční příležitosti i nadále existují v celé řadě jihoafrických trhů a odvětví.

Vláda se zaměřuje na přerozdělování bohatství a rozsáhlých sociálních grantů ve prospěch společností, které poskytují zboží a služby spotřebitelům na spodní hranici příjmů a podle našeho názoru by tak měla činit i nadále. Také mnoho jihoafrických společností, které generují podstatnou část svých příjmů z provozu a investic na jiných trzích, těží z oslabení Jihoafrického randu vzhledem k americkému dolaru a dalším hlavním měnám. Realitní sektor má v posledních letech stabilní růst cen, poháněných poptávkou, která podstatně převyšuje nabídku, a to zejména na vstupní úrovni. Kromě toho řada jihoafrických firem investuje na zbytku afrického kontinentu v celé řadě průmyslových odvětví, včetně infrastruktury, maloobchodu, finančních služeb a telekomunikací.

Zde jsou některé příklady hraničních trhů, které byly uvrženy v nemilost, ale transformují se a otevírají širším zahraničním investicím. Jsou to jen některé z trhů, na kterých investujeme, nebo sledujeme potenciální budoucí příležitosti.

Vietnam

Od konce období, které je známé jako "vietnamská válka" ve Spojených státech a "americká válka" ve Vietnamu, země prodělala některé velké změny. Vietnamský růst nebyl tak silný, nebo rychlý, jako v poválečném Japonsku, ale stavební boom byl v plném proudu. V roce 2010 Vietnam postavil svůj první mrakodrap, pozoruhodnou Bitexco Financial Tower, která stojí jako maják v Ho Chi Minh. Dokonce je ve městě v současnosti ve výstavbě vyšší budova, která bude o cca 350m vyšší a bude v ní luxusní hotel, byty, nákupní centra a to, co bude známo jako nejvýše postavená restaurace a bar v jihovýchodní Asii. Franklin Templeton má kancelář v Ho Chi Minh a je vzrušující navštívit město a vidět změny, k nimž tam i po celé zemi dochází.

Střední třída ve Vietnamu roste a lidé nakupují jízdními kola, motocykly, skútry a automobily. Aby se zmírnil provoz na rušných ulicích města, vůbec první podzemní systém Vietnamu byl ve výstavbě s pomocí zahraničních investic z Japonska, Francie a Číny.

Níže uvedená tabulka ukazuje, jak byli ve Vietnamu lidé dychtiví po přístupu k novým technologiím, růst v oblasti předplacených tarifů mobilních telefonů předčil dokonce i Indii a Spojené státy v průběhu let 2002-2012.

 
I když je jasné, že bylo dosaženo pokroku, transformace Vietnamu byla pomalejší, než bychom chtěli. Válka byla tak traumatizující a lidé zůstávají stále citlivý na cizí dominance, což je překážkou pro přijetí zahraničních investic. Vietnamci začínají tyto výhrady postupně překonávat díky pozitivnímu vývoji, který vidí na severu v Číně, a my jsme v poslední době zaznamenali větší posun v umožnění větších zahraničních investic. Vietnamský akciový trh není příliš likvidní, a proto je považován za hraniční trh. Vietnam má ale rychle rostoucí ekonomiku, a zjistili jsme, že jsou tam kvalitní společnosti, včetně těch, které jsou ve vlastnictví státu.

Myanmar

Měl jsem to potěšení navštívit Barmu na začátku tohoto roku, a je dokonalým příkladem toho, co vnímáme jako další hraniční nevyužitý trh, na kterém ještě neinvestujeme, ale pozorně jej sledujeme. Je to opravdu nádherné místo, které zaznamenalo velkou změnu v politice a globálním vnímání. Moje poslední návštěva zahrnovala výlet do Mandalay, neuvěřitelného města se stále neporušeným královským palácem. Město zůstalo v časové smyčce, ale 640 km na jih se nachází největší město země a bývalé hlavní město Yangon, které má mrakodrapy a rozvoj. Vývoj byl robustní při růstu HDP o více než 8% v roce 2013 a 2014 a očekává se, že podobným tempem bude růsti i v roce 2015, avšak kapitálové trhy Myanmaru musí urazit dlouhou cestu, než budeme moci považovat investici do tamního trhu za smysluplnou. Volby očekávané v listopadu mohou mít velký vliv na přijetí ze strany Spojených států a dalších zemí, které měly embarga a další omezení pro tamní podnikání. Pokud bude Myanmar schopen úspěšně uspořádat volby, které budou považovány za spravedlivé, může být více omezení uvolněno.

Během naší návštěvy jsme se s mým týmem setkali s podnikateli, kteří se chystají vstoupit na burzu cenných papírů, ale to bude trvat ještě nějaký čas, než budou vypracovány nezbytné finanční systémové infrastruktury. Realizace zahraničních investic bude nějakou dobu trvat, za účelem investování zde potřebujeme dozorčí banky a tak dále.

Chcete-li podnikat efektivně v nějaké zemi, je důležité pochopit kulturu a lidi, navštívit zemi a mluvit s obyčejnými občany, stejně jako s vládními úředníky a manažery. Myanmar je ponořen v historii a je hluboce věřící, zlatem pokryté pagody lze vysledovat téměř v každém městě, a na venkově můžete cítit hluboce zakořeněnou spiritualitu v kultuře.

Kuba

Kuba je další zemí, do které ještě nejsme schopni investovat, ale bedlivě ji sledujeme. Došlo zde v poslední době k velkému vzrušení ohledně toho, co se zdá být novou kapitolou ve vztazích Kuba - USA, včetně možného obnovení diplomatických vztahů mezi zeměmi a konci desetiletí amerických sankcí. Americké ministerstvo zahraničí prohlásilo, že Spojené státy se snaží o zrušení omezeného cestování, obchodu a finančních aktivit s Kubou. Nicméně s republikány ovládajícími Kongres a silnou anti-Castro kubánskou diasporou stále existuje nějaký vliv a zdá se nepravděpodobné, že dojde k rychlému pokroku, pokud nedojde na Kubě k více demokratickým reformám. Přesto je zřejmé, že se naskýtají příležitosti pro letecké společnosti ke zvýšení letů na ostrov, díky uvolněným cestovním pravidlům, a slyšeli jsme o několika amerických dopravcích, kteří touží po zavedení nebo rozšíření stávajících charterové služby na Kubu. Americké banky by z toho také mohly mít prospěch, protože američtí turisté, kteří přiletí na ostrov, budou mít povoleno používat kreditní a debetní karty vydané americkými bankami a kubánským občanům žijícím na ostrově se otevře možnost zřídit si bankovní účty v USA. Bankovní převody z USA na Kubu jsou zvýšeny z maximálně 2000 dolarů na 8000 dolarů ročně, ale dokud nebude zrušeno embargo, které v roce 1962 zavedl americký prezident John F. Kennedy, zahraniční investice z USA na Kubu zůstanou omezeny.

Podle mého názoru bude dopad nového vztahu s Kubou na americké firmy omezen, alespoň v krátkodobém až střednědobém horizontu, ale zisky ne-amerických firem by mohly být podstatné. Myslím si, že přístup Kuby na americký trh by mohl být přitažlivější pro investice do exportně orientovaných kubánských podniků. V případě, že by embargo mělo být zrušeno, pak by se kubánské společnosti, které unikly po revoluci do Spojených států, mohly vrátit zpátky. Pevné sevření ekonomiky Castrovou vládou zůstává další překážkou pro širší investice, ale existují určité náznaky, že by se situace měla uvolnit a potraviny by mohly být první liberalizovanou položkou obchodu na Kubě. Americká zemědělská komise pro Kubu, zahrnující asi 30 amerických společností a potravinářských uskupení, v čele s jednatelem potravinářského giganta v USA, lobbují, aby americký kongres zrušil obchodní embargo uvalené na Kubu a usnadnil tak obchodní sankce. Přes veškeré překážky si myslíme, že dlouhodobé potencionální příležitosti pro investice na Kubě vypadají slibně.


Celkový přehled hraničních trhů

To bylo jen několik hraničních trhů, které sledujeme. Jsme nadchnuti pro mnohem více takovýchto příležitostí a při dlouhodobém výhledu jsme přesvědčeni, že strukturální důvody investování do hraničních trhů zůstávají zpravidla neotřesitelné, včetně dobrého růstu mnoha hraničních ekonomik, silného růstu domácích a kapitálových trhů, transferu technologií, demografických výhod a celkově nízkého státního a soukromého zadlužení. Podle odhadu Mezinárodního měnového fondu bylo z deseti zemí s nejrychlejším ekonomickým růstem v letech 2003 až 2013 osm hraničních trhů a dále tam patřila Čína a Indie (viz tabulka níže). Profil růstu hraničních trhů je mimořádně atraktivní, protože má tendenci být více vystaven domácí ekonomice, která se vyvíjí mnohem rychleji, na rozdíl od globální ekonomiky, která roste pomalejším tempem. Kromě toho, překonání technologického zaostávání a partnerství s rozvíjejícími se trhy, které jsou schopny dodávat kapitál a technologie (jako je Čína), a nízké náklady hraničních ekonomik na práci a výstavbu, by mohlo být velmi silným zdrojem růstu.V současném prostředí prochází řada zemí pozitivním vývojem, ale titulky konfliktů a napětí v některých rozvíjejících se a hraničních trzích nadále ovlivňují celkový sentiment investorů. Stejně tak se ale zlepšuje makroekonomické prostředí a snižuje se politické riziko, z čehož těžily některé z ekonomik (jako je Srí Lanka a Bangladéš). V posledních týdnech diskutovaly hlavní světové mocnosti o rezoluci Rady bezpečnosti OSN, aby zrušila sankce proti Íránu. Mezitím plánované hospodářské reformy a nový úvěrový program Mezinárodního měnového fondu by mohli dále podpořit Pákistán jako investiční cíl.

Zatímco my nevíme, co budoucnost přinese, ukazuje se, jak důležité  je aktivní řízení, včetně výzkumu přímo v zemi a procesu výběru akcií bottom-up (zaměření se na jádro ekonomiky a jednotlivé společnosti), co se týče investic do rozvíjejících se a hraničních trhů.

 

Překlad: Ing. Lenka Jachanová

Zdroj: https://mobius.blog.franklintempleton.com

 

I vy máte příležitos zhodnotit své peníze díky akciím rozvíjejících se a hraničních trhů, které mají největší potenciál růstu. O této a spoustě dalších zajímavých možností, jak zhodnotit vaše finance prostřednictvím kvalitních akcií, vám rádi poradí odborníci, kteří jsou samozřejmě i spokojenými investory a své zkušenosti vám s radostí předají. Sjednejte si schůzku s našim poradcem ještě dnes zde

 

Přidejte se na náš Facebook

 

Mohlo by Vás zajímat:

Mark Mobius: Proč jsem spustil fond Afrika

Proč se v otázce investic vyplatí věřit profesionálům

Dr. Mark Mobius zodpovídá na otázky ohledně investování do rozvíjejících se trhů

Thajsko: země plná úsměvů

Investice do Afriky: mylné představy a realita

Dr. Mark Mobius: Jako optimista máte vždy lepší pozici

Mark Mobius a jeho investiční strategie: Následovat instinkt… a davy?

Dr. Mark Mobius: "Jako optimista máte vždy lepší pozici"